Fažana

Fažana je právem nazývána perlou Istrie. Ve Fažaně byste měli zabloudit do labyrintu malých náměstí a uliček, zaposlouchat se do zvuků všedního života a nechat se unést vůní istrijské kuchyně. Představte si dovolenou na pláži, s křišťálově čistou vodou, s vůní borového lesa, s kouzelnými západy slunce se souostrovím Brijuni na obzoru. Přesně tohle nabízí Fažana!

S pobřežím Istrie souvisí i příběh Argonautů, bájných námořníků, kteří utekli se zlatým rounem z oblasti Černého moře proti proudu Dunaje a dostali se až na severní pobřeží Jadranu.

Obyvatelé Fažany se živí především cestovním ruchem, pěstováním oliv, vinařstvím a rybolovem.

Památky

Farní kostel sv. Kosmy a Damiána se nachází na náměstí ve Fažaně, postaven v pozdně gotickém slohu z 15. století. Ke kostelu byla postavena samostatně stojící zvonice. Interiér je vybaven pěti mramorovými oltáři, severní stěnu kostela zdobí obraz Poslední večeře od známého zadarského malíře Zorziho Ventury z roku 1598. V neděli dopoledne se zde slouží mše svatá.

Kostel Panny Marie Karmelské se nachází v centru Fažany. Menší jednolodní kostel byl postaven ve 14. století pravděpodobně na základech staršího z 9. století, jehož zbytky se nedochovaly. Na stěnách jsou k vidění zbytky fresek z 15. století, na oltáři se dochovala dřevěná plastika Panny Marie s dítětem z 15. století.

Procházkou se můžete vydat ke kostelu sv. Eliáše, který se nachází severovýchodně od Fažany.

Gastronomie

Charakteristická je „Istrijská polévka", červené víno odrůdy Teran se smaženým chlebem, olejem a cukrem, připravená na ohni. Polévka se podává ve zdobených džbánech, které si lidé podávají z ruky do ruky.

Olivový olej

Tradice pěstování oliv sahá až do starověku, kdy staří Římané uznali Istrii jako oblast s úrodnou půdou pro pěstování oliv. I dnes patří istrijské oleje podle světových standardů k těm nejkvalitnějším.

Víno

Malvazija je nejrozšířenější odrůda vinné révy v oblasti Fažana. Je to stará, autochtonní odrůda, která se rozšířila po celé Istrii a dnes je synonymem pro fažanské i istrijské vinařství. Na slunných vinicích ve Fažaně získávají hrozny zlatožlutou barvu s větším množstvím cukru a malým množstvím kyseliny. Víno je velmi harmonické se specifickou květinově-ovocnou vůní po květech akátu.

Sardinky

Istrijskou specialitou jsou sardinky - čerstvé, ještě horké z grilu, které se podávají jako předkrm nebo hlavní jídlo. Možnost degustace spolu s výkladem o úpravě ryb je součástí turistické nabídky a místních tradic. Sardinky jsou srdcem fažanské kuchyně a ochutnat je můžete na více než sto způsobů.

Sport

Pokud se rozhodnete zažít Fažanu na kole nebo pěšky, určitě neuděláte chybu. Cyklistické stezky se mění z dlážděných cest a z promenády, která vede podél křišťálově čistého moře ve Fažaně, na makadamové silnice obklopené nízkou středomořskou vegetací, přes olivové háje, vedoucí podél kamenných zídek. Cyklistické stezky jsou značené a nabízí objevování mnoha dalších zážitků, přírodního a kulturního dědictví a autentických gastronomických zážitků. K dispozici je zde půjčovna kol a servis kol a v případě potřeby i asistenční služba. Půjčit si můžete i elektrokola a elektrické koloběžky. Využít můžete služeb půjčoven motorových člunů, vodních skútrů a šlapadel. Ve Fažaně je vodní park, skate park, fotbalové hřiště, tenisové kurty, venkovní tělocvična a škola windsurfingu.

Pláže

Pláž „Dětské hřiště“ (Dječje igralište) je krásná oblázková pláž ve Fažaně s krásnými olivovníky a borovicemi, které poskytují stín během celého dne. Pláž je plně vybavena a přizpůsobena osobám se zdravotním postižením. Na pláži je možnost pronájmu lehátek a slunečníků, k dispozici jsou sprchy, toalety, plážový bar a beachvolejbalové hřiště. Vedle této plážeje další 40 metrů dlouhá pláž pro psy.

Pláž Stará Fažana (Stara Fažana) je veřejná oblázková pláž s jedinečným výhledem na národní park Brijuni. Křišťálově čisté moře zve ke koupání s krásným západem slunce. Vstup do moře je přizpůsoben osobám se zdravotním postižením. Podél pláže vede dlážděná promenáda a cyklostezka. Na pláži je možnost pronájmu lehátek a slunečníků, k dispozici je vodní park, sprchy a plážový bar.

Pláž San Lorenzo je oblázková pláž, která nabízí možnost pronájmu lehátek a slunečníků. Je zde vodní park, sprchy, plážový bar a možnost zakoupit si ovoce a zeleninu.

Pláž Pineta se nachází 2 km od Fažany. Zaplavte si v křišťálově čistém moři s jedinečným výhledem na souostroví Brijuni. Užívat si můžete stínu borového lesa a povolen je i pobyt se psy.

 Vybavení

 • informační centrum
 • přístav, kde je možnost zakoupit si výlet za delfíny nebo do NP Brijuni
 • obchody s potravinami
 • pekárny
 • rybárna
 • venkovní trh se zeleninou
 • kadeřnictví
 • bankomat
 • ambulance praktického lékaře
 • autobusová zastávka (možnost zajet si autobusem do nedaleké Puly)
 • samoobslužná prádelna
 • dětské hřiště
 • skate park
 • venkovní tělocvična
 • půjčovna motorových člunů, vodních skútrů a šlapadel
 • půjčovna elektrických koloběžek
 • škola windsurfingu
 • fotbalové hřiště
 • vodní park

Další letoviska v oblasti Istrie

Rovinj, Istrie
Počet leteckých fotek: 58
Moščenička Draga, Istrie
Počet leteckých fotek: 24
Banjole, Istrie
Počet leteckých fotek: 27
Pula, Istrie
Počet leteckých fotek: 74
Poreč, Istrie
Počet leteckých fotek: 81
Opatija, Istrie
Počet leteckých fotek: 40
Funtana, Istrie
Počet leteckých fotek: 28
Vrsar, Istrie
Počet leteckých fotek: 43
Lovran, Istrie
Počet leteckých fotek: 23
Medveja, Istrie
Počet leteckých fotek: 9
Ičiči, Istrie
Počet leteckých fotek: 7
Donji Kraj, Istrie
Počet leteckých fotek: 3
Premantura, Istrie
Počet leteckých fotek: 43
Medulin, Istrie
Počet leteckých fotek: 19
Peroj, Istrie
Počet leteckých fotek: 19